List of the invited to WCC (First list)

By the results of the first two rounds we made a decision to invite the following students: 20 - by the results of the first round, 20 - by the results of the second one and 36 more students by the ITMO rating by the results of two rounds, those who gained 130 points and more. The formula for rating calculation can be seen in the rules of the selection rounds.
Until the end of the week (08.02), you will receive all information by email.

If you find yourself in these lists, then doing the next selection rounds is not required (although doing so would be a good idea for training purposes).

Surname Name Grade Country City Comment
1 AliPanahi Pooyan 11 Iran Tehran Rating1
2 Jianu Mihail 11 Romania Bucharest Rating1
3 Ketsetsides Rafael 11 Greece Thessaloniki Rating1
4 Khoshghalb Toosi Seyed Alireza 11 Iran Tehran Rating1
5 Quang Nguyễn 10 Vietnam Can Tho Rating1
6 Беринчик Вадим 11 Беларусь Минск Rating1
7 Бесчетнов Павел 11 Россия Тольятти Rating1
8 Богомолов Павел 11 Россия Хвалынск Rating1
9 Винерский Глеб 11 Беларусь Минск Rating1
10 Жидков Николай 11 Россия Саров Rating1
11 Зайков Иван 11 Беларусь Минск Rating1
12 Календаров Андрей 10 Россия Москва Rating1
13 Киреев Карим 11 Россия Салават Rating1
14 Латышев Павел 11 Россия Тольятти Rating1
15 Машков Максим 10 Россия Липецк Rating1
16 Медяников Илья 10 Беларусь Витебск Rating1
17 Мосько Владислав 9 Беларусь Гомель Rating1
18 Мурзин Дмитрий 11 Россия Челябинск Rating1
19 Наталевич Михаил 10 Беларусь Минск Rating1
20 Нестерович Алексей 11 Беларусь Минск Rating1
21 Никонов Роман 10 Россия Уфа Rating1
22 Омелянюк Сергей 11 Беларусь Брест Rating1
23 Перминов Кирилл 10 Россия Дзержинск Rating1
24 Пыркин Дмитрий 11 Россия Липецк Rating1
25 Савон Юлия 11 Россия Санкт-Петербург Rating1
26 Салаватов Вадим 8 Россия город Салават Rating1
27 Саютин Дмитрий 10 Россия Москва Rating1
28 Сергунин Андрей 11 Россия Новосибирск Rating1
29 Смирнов Даниил 11 Россия Москва Rating1
30 Смородин Роман 11 Россия Челябинск Rating1
31 Федоров Кирилл 11 Россия Екатеринбург Rating1
32 Фрицлер Александр 11 Россия Омск Rating1
33 Цаплин Александр 10 Россия Пермь Rating1
34 Черепанов Валерий 11 Россия Москва Rating1
35 Шевкунов Кирилл 11 Россия Уфа Rating1
36 Ягламунов Владислав 11 Россия Челябинск Rating1
37 Андрухович Андрей 11 Беларусь Пинск Selection1
38 Белова Татьяна 11 Россия Нижний Новгород Selection1
39 Веселов Иван 11 Россия Уфа Selection1
40 Винниченко Максим 11 Россия Калининград Selection1
41 Дроздова Александра 9 Россия Нижний Новгород Selection1
42 Журавлев Даниил 11 Беларусь Могилев Selection1
43 Калиниченко Ольга 11 Россия Москва Selection1
44 Киселёв Владислав 11 Беларусь Бобруйск Selection1
45 Коробейников Федор 9 Беларусь Гомель Selection1
46 Лазарев Владислав 11 Россия Вологда Selection1
47 Лукьянов Иван 11 Беларусь Минск Selection1
48 Матусевич Ростислав 11 Беларусь Минск Selection1
49 Наумов Станислав 10 Россия Челябинск Selection1
50 Проскурин Александр 11 Россия Самара Selection1
51 Сазанович Никита 11 Беларусь Столбцы Selection1
52 Софронова Анастасия 11 Россия Медвежьегорск Selection1
53 Тузик Алексей 11 Беларусь Брест Selection1
54 Ульянин Дмитрий 11 Россия Мытищи Selection1
55 Федоров Александр 10 Россия Горно-Алтайск Selection1
56 Якушева Софья 11 Россия Воронеж Selection1
57 Dehghan AmirMohammad 10 Iran Tehran Selection2
58 Yousefi Hossein 11 Iran Tehran Selection2
59 Абдурахимов Алиакбар 9 Таджикистан Душанбе Selection2
60 Асландуков Матвей 10 Украина Харьков Selection2
61 Белых Евгений 11 Россия Великий Устюг Selection2
62 Бондарчук Юрий 10 Беларусь Минск Selection2
63 Будин Николай 11 Россия Киров Selection2
64 Вистяж Алексей 11 Беларусь Ивье Selection2
65 Гулин Кирилл 9 Беларусь Лунинец Selection2
66 Зойкин Александр 11 Россия Оренбург Selection2
67 Калабук Дмитрий 11 Беларусь Гродно Selection2
68 Лесков Владимир 11 Россия Екатеринбург Selection2
69 Минаков Станислав 10 Украина Харьков Selection2
70 Невструев Владислав 11 Россия Майкоп Selection2
71 Новичков Сергей 11 Россия Москва Selection2
72 Побегайло Глеб 11 Россия Москва Selection2
73 Путилин Михаил 10 Россия Новоосибирск Selection2
74 Строков Дмитрий 10 Россия Саяногорск Selection2
75 Схиртладзе Георгий 11 Грузия Тбилиси Selection2
76 Югов Василий 9 Россия Пермь Selection2
Share page: