List of participants

Div. A

Team name Country City University Members
1 Yerevan SU 1 Armenia Yerevan Yerevan State University Albert Sahakyan
Hrayr Harutyunyan
Tigran Mamikonyan
2 AbishforesT Australia Sydney University of New South Wales Mohammad Ishraq Huda
Oliver Fisher
Rey Li
3 Belarusian SUIR 2 Belarus Minsk BSUIR Andrei Sobal
Andrei Volchek
Alexey Vistyazh
4 Wood Cube China Shanghai Fudan University Dongjian Tang
Zhihao Ma
Xi Gao
5 NewMeta China Shanghai SJTU Wenhao Li
Yu Gao
Wenda Qiu
6 Game of Nolife Finland Helsinki University of Helsinki Otte Heinävaara
Olli Hirviniemi
Tuukka Korhonen
7 Cxiv-Dxiv Japan Tokyo University of Tokyo Kohji Liu
Kazumi Kasaura
Soh Kumabe
8 Kazakh-British TU 1 Kazakhstan Almaty Kazakh-British Technical University Alan Amanov
Nurlan Zhussupov
Zharaskhan Aman
9 AllSubmissionsMatter Lithuania Vilnius Vilnius University Justas Klimavičius
Domantas Jadenkus
Vytautas Traškevičius
10 UWr1 Poland Wrocław University of Wrocław Paweł Michalak
Tomasz Syposz
Michał Łowicki
11 Moscow IPT Jinotega Russia Dolgoprudny MIPT Konstantin Semenov
Ivan Smirnov
Artsem Zhuk
12 Moscow IPT Cryptozoology Russia Dolgoprudny MIPT Alexander Golovanov
Alexander Ostanin
Nikita Uvarov
13 Moscow IPT Amethysts Russia Dolgoprudny MIPT Aleksandr Proskurin
Evgenii Belykh
Andrey Popovkin
14 Moscow IPT Fire Ferrets Russia Dolgoprudny MIPT Stepanov Ilia
Sergunin Andrey
Kalinichenko Olga
15 Moscow IPT Nonsense Russia Dolgoprudny MIPT Oleksandr Kulkov
Maxim Machula
Artem Komendantian
16 Ural FU Charmander Russia Ekaterinburg Ural Federal University Vladimir Leskov
Kirill Borozdin
Alexey Kungurtsev
17 Moscow SU Chihuahua Russia Moscow MSU Gorbunov Roman
18 Moscow SU NoNames Russia Moscow MSU Kalendarov Andrei
Ozhiganov Denis
Khalin George
19 MAI #1 Russia Moscow MAI Mokin Aleksandr
Trofimov Ivan
20 MISiS-00 Star_Peers Russia Moscow MISiS Mamay Igor
Razumniy Nikita
Savinov Sergey
21 Novosibirsk SU 1 Russia Novosibirsk Novosibirsk state university Vishnevskii Roman
Viktorov Nikolay
Smirnov Pavel
22 Perm SU: Indigenous Russia Perm Perm SU Ilya Kuchumov
Bohdan Pryshchenko
Mikhail Maiorov
23 Petrozavodsk SU1 Russia Petrozavodsk Petrozavodsk State University Svyatoslav Starkov
Valentin Ermishin
Makarov Vladislav
24 SPb AU Bandity Russia Saint Petersburg Saint Petersburg Academic University Zhidkov Nikolay
Stepanov Vsevolod
Mikhail Zuev
25 ITMO University 1 Russia Saint Petersburg ITMO University Ivan Belonogov
Ilya Zban
Vladimir Smykalov
26 Samara U Haters Russia Samara Samara university Muravjev Slava
Ponomarev Egor
Bezrukov Denis
27 Saratov SU 2 Russia Saratov Saratov State University Alexey Ripinen
Oleg Smirnov
Ivan Androsov
28 SPb SU Base Russia St Petersburg SPbSU Igor Pyshkin
Aydar Sayranov
Stanislav Ershov
29 Tomsk PU Russia Tomsk Tomsk Polytechnic University Alexey Vetrov
Olesya Golub
Nicolay Kuzivanov
30 Omogen Heap Sweden Stockholm KTH Royal Institute of Technology Johan Sannemo
Simon Lindholm
Mårten Wiman
31 Burak Turkey Istanbul Bogazici University Burak Coskun
32 NTU_KhPI_Morituri Ukraine Kharkiv NTU KhPI Mats Vladyslav
Andrii Stepanov
Mykhailo Babenko
33 LNU Algotesters Ukraine Lviv Lviv National University Taras Savitskyi
Volodymyr Radyuk
Andrii Makar
34 UzhNU push --force Ukraine Uzhhorod Uzhhorod National University Yevhen Zadorozhnii
Roman Rubanenko
Roman Melnyk

Div. B

Team name Country City University Members
1 the judges Belgium Louvain-la-Neuve Université catholique de Louvain Adrien Couplet
Mattéo Couplet
Pierre Vandenhove
2 The CPU Turtlegators Belgium Louvain-la-Neuve / Mons Université Catholique de Louvain / Université de Mons Damien Galant
Henri Devillez
Victor Lecomte
3 KTU #1 Lithuania Kaunas Kaunas University of Technology Lukas Garbonis
Aleksas Legačinskas
4 KTU Lithuania Kaunas Kaunas University of Technology Mindaugas Kazlauskas
Vilius Pranckaitis
5 Moscow IPT MMS Russia Dolgoprudny Moscow Institute of Physics and Technology Kalinin Stepan
Makarov Mikhail
Mosyagin Mikhail
6 Moscow IPT Amateur Russia Dolgoprudny MIPT Sritanu Chakraborty
7 Kant FU Russia Kaliningrad Immanuel Kant Baltic Federal University Knizhnik Irina
Kozhunov Sevastian
Demchenko Anton
8 MISiS Third wheel Russia Moscow NUST MISiS Borisov Vladimir
Pochepko Vitaliy
9 MISiS-09 Russia Moskow MISiS Piskevich Yanush
Ilyuhin Sergey
Erdneev Ayuka
10 SPb SU Up to you Russia Saint Petersburg Saint Petersburg State University Kanteev Leonid
Musatian Sabrina
Smirnov Kirill
11 SPb SU 7 Russia Saint-Petersburg SpbSU Ignat Sokolov
Iskander Azangulov
Grigory Ovechkin
12 SPb SU: Bossted Russia Saint-Petersburg Saint Petersburg State University Spirin Egor
Markov Alexander
Belichenko Dmitriy
13 Saratov SU 5 Russia Saratov Saratov State University Vladimir Petrov
Mikhail Levshunov
Mikhail Piklyaev
14 SPb SU Slastyona Russia St. Petersburg St. Petersburg State University Oleg Evseev
Andrey Raiskiy
Gleb Yengalych
15 SPb SU Potracheno Russia St. Petersburg St. Petersburg State University Bgatov Michael
Kleshchin Anton
Ledeneva Catherine
16 FEFU Russia Vladivostok Far Eastern Federal University Igor Blinov
Aleksandra Zhikhareva
Roman Danilov
17 When is Pizza Time Spain Barcelona Universitat Politecnica de Barcelona Eric Valls
Dean Zhu
Victor Martin
18 Kazan Federal U Tatarstan Kazan Kazan Federal University Nigmatullin Ranis
Balakirev Konstantin
Azimov Anvar
19 LLUN Ukraine Kharkiv KhNURE Andrey Shanin
Andrey Logvin

Remote participants

Team name Country City University Members Div.
1 Deep Dark Fantasy China Beijing Tsinghua University Lijie Chen
Yuhao Du
Ce Jin
A
2 Siunaus China Hangzhou Zhejiang University Mengge, JIN
Yueqi, ZHAO
Xiajun, WANG
A
3 The Descendant of Siuwah China Hong Kong The Chinese University of Hong Kong Leung On Yin
Tung Kam Chuen
Lee Chun Yin Sampson
A
4 FacelessMen India Kanpur Indian Institute of Technology Kanpur Atanu Chakraborty
Sahil Grover
Shaswat Chaubey
A
5 Latvia U 1 Latvia Riga University of Latvia Peteris Pakalns
Andrejs Kuznecovs
Aleksejs Zajakins
A
6 TeamName Romania Bucharest Politehnica University of Bucharest Cristian Banu
Stefan Popa
Radu Visan
A
7 Cornell 2/3 United States Ithaca Cornell University Dragos-Florian Ristache
Ioana-Maria Tamas
Matthew James Gharrity
A
Share page: