List of participants

Div. A


Team name Country City University Members
1 Yerevan SU 1 Armenia Yerevan Yerevan State University Albert Sahakyan

Hrayr Harutyunyan

Tigran Mamikonyan
2 AbishforesT Australia Sydney University of New South Wales Mohammad Ishraq Huda

Oliver Fisher

Rey Li
3 Belarusian SUIR 2 Belarus Minsk BSUIR Andrei Sobal

Andrei Volchek

Alexey Vistyazh
4 Wood Cube China Shanghai Fudan University Dongjian Tang

Zhihao Ma

Xi Gao
5 NewMeta China Shanghai SJTU Wenhao Li

Yu Gao

Wenda Qiu
6 Game of Nolife Finland Helsinki University of Helsinki Otte Heinävaara

Olli Hirviniemi

Tuukka Korhonen
7 Cxiv-Dxiv Japan Tokyo University of Tokyo Kohji Liu

Kazumi Kasaura

Soh Kumabe
8 Kazakh-British TU 1 Kazakhstan Almaty Kazakh-British Technical University Alan Amanov

Nurlan Zhussupov

Zharaskhan Aman
9 AllSubmissionsMatter Lithuania Vilnius Vilnius University Justas Klimavičius

Domantas Jadenkus

Vytautas Traškevičius
10 UWr1 Poland Wrocław University of Wrocław Paweł Michalak

Tomasz Syposz

Michał Łowicki
11 Moscow IPT Jinotega Russia Dolgoprudny MIPT Konstantin Semenov

Ivan Smirnov

Artsem Zhuk
12 Moscow IPT Cryptozoology Russia Dolgoprudny MIPT Alexander Golovanov

Alexander Ostanin

Nikita Uvarov
13 Moscow IPT Amethysts Russia Dolgoprudny MIPT Aleksandr Proskurin

Evgenii Belykh

Andrey Popovkin
14 Moscow IPT Fire Ferrets Russia Dolgoprudny MIPT Stepanov Ilia

Sergunin Andrey

Kalinichenko Olga
15 Moscow IPT Nonsense Russia Dolgoprudny MIPT Oleksandr Kulkov

Maxim Machula

Artem Komendantian
16 Ural FU Charmander Russia Ekaterinburg Ural Federal University Vladimir Leskov

Kirill Borozdin

Alexey Kungurtsev
17 Moscow SU Chihuahua Russia Moscow MSU Gorbunov Roman
18 Moscow SU NoNames Russia Moscow MSU Kalendarov Andrei

Ozhiganov Denis

Khalin George
19 MAI #1 Russia Moscow MAI Mokin Aleksandr

Trofimov Ivan
20 MISiS-00 Star_Peers Russia Moscow MISiS Mamay Igor

Razumniy Nikita

Savinov Sergey
21 Novosibirsk SU 1 Russia Novosibirsk Novosibirsk state university Vishnevskii Roman

Viktorov Nikolay

Smirnov Pavel
22 Perm SU: Indigenous Russia Perm Perm SU Ilya Kuchumov

Bohdan Pryshchenko

Mikhail Maiorov
23 Petrozavodsk SU1 Russia Petrozavodsk Petrozavodsk State University Svyatoslav Starkov

Valentin Ermishin

Makarov Vladislav
24 SPb AU Bandity Russia Saint Petersburg Saint Petersburg Academic University Zhidkov Nikolay

Stepanov Vsevolod

Mikhail Zuev
25 ITMO University 1 Russia Saint Petersburg ITMO University Ivan Belonogov

Ilya Zban

Vladimir Smykalov
26 Samara U Haters Russia Samara Samara university Muravjev Slava

Ponomarev Egor

Bezrukov Denis
27 Saratov SU 2 Russia Saratov Saratov State University Alexey Ripinen

Oleg Smirnov

Ivan Androsov
28 SPb SU Base Russia St Petersburg SPbSU Igor Pyshkin

Aydar Sayranov

Stanislav Ershov
29 Tomsk PU Russia Tomsk Tomsk Polytechnic University Alexey Vetrov

Olesya Golub

Nicolay Kuzivanov
30 Omogen Heap Sweden Stockholm KTH Royal Institute of Technology Johan Sannemo

Simon Lindholm

Mårten Wiman
31 Burak Turkey Istanbul Bogazici University Burak Coskun
32 NTU_KhPI_Morituri Ukraine Kharkiv NTU KhPI Mats Vladyslav

Andrii Stepanov

Mykhailo Babenko
33 LNU Algotesters Ukraine Lviv Lviv National University Taras Savitskyi

Volodymyr Radyuk

Andrii Makar
34 UzhNU push --force Ukraine Uzhhorod Uzhhorod National University Yevhen Zadorozhnii

Roman Rubanenko

Roman Melnyk

Div. B


Team name Country City University Members
1 the judges Belgium Louvain-la-Neuve Université catholique de Louvain Adrien Couplet

Mattéo Couplet

Pierre Vandenhove
2 The CPU Turtlegators Belgium Louvain-la-Neuve / Mons Université Catholique de Louvain / Université de Mons Damien Galant

Henri Devillez

Victor Lecomte
3 KTU #1 Lithuania Kaunas Kaunas University of Technology Lukas Garbonis

Aleksas Legačinskas
4 KTU Lithuania Kaunas Kaunas University of Technology Mindaugas Kazlauskas

Vilius Pranckaitis
5 Moscow IPT MMS Russia Dolgoprudny Moscow Institute of Physics and Technology Kalinin Stepan

Makarov Mikhail

Mosyagin Mikhail
6 Moscow IPT Amateur Russia Dolgoprudny MIPT Sritanu Chakraborty
7 Kant FU Russia Kaliningrad Immanuel Kant Baltic Federal University Knizhnik Irina

Kozhunov Sevastian

Demchenko Anton
8 MISiS Third wheel Russia Moscow NUST MISiS Borisov Vladimir

Pochepko Vitaliy
9 MISiS-09 Russia Moskow MISiS Piskevich Yanush

Ilyuhin Sergey

Erdneev Ayuka
10 SPb SU Up to you Russia Saint Petersburg Saint Petersburg State University Kanteev Leonid

Musatian Sabrina

Smirnov Kirill
11 SPb SU 7 Russia Saint-Petersburg SpbSU Ignat Sokolov

Iskander Azangulov

Grigory Ovechkin
12 SPb SU: Bossted Russia Saint-Petersburg Saint Petersburg State University Spirin Egor

Markov Alexander

Belichenko Dmitriy
13 Saratov SU 5 Russia Saratov Saratov State University Vladimir Petrov

Mikhail Levshunov

Mikhail Piklyaev
14 SPb SU Slastyona Russia St. Petersburg St. Petersburg State University Oleg Evseev

Andrey Raiskiy

Gleb Yengalych
15 SPb SU Potracheno Russia St. Petersburg St. Petersburg State University Bgatov Michael

Kleshchin Anton

Ledeneva Catherine
16 FEFU Russia Vladivostok Far Eastern Federal University Igor Blinov

Aleksandra Zhikhareva

Roman Danilov
17 When is Pizza Time Spain Barcelona Universitat Politecnica de Barcelona Eric Valls

Dean Zhu

Victor Martin
18 Kazan Federal U Tatarstan Kazan Kazan Federal University Nigmatullin Ranis

Balakirev Konstantin

Azimov Anvar
19 LLUN Ukraine Kharkiv KhNURE Andrey Shanin

Andrey Logvin

Remote participants


Team name Country City University Members Div.
1 Deep Dark Fantasy China Beijing Tsinghua University Lijie Chen

Yuhao Du

Ce Jin
A
2 Siunaus China Hangzhou Zhejiang University Mengge, JIN

Yueqi, ZHAO

Xiajun, WANG
A
3 The Descendant of Siuwah China Hong Kong The Chinese University of Hong Kong Leung On Yin

Tung Kam Chuen

Lee Chun Yin Sampson
A
4 FacelessMen India Kanpur Indian Institute of Technology Kanpur Atanu Chakraborty

Sahil Grover

Shaswat Chaubey
A
5 Latvia U 1 Latvia Riga University of Latvia Peteris Pakalns

Andrejs Kuznecovs

Aleksejs Zajakins
A
6 TeamName Romania Bucharest Politehnica University of Bucharest Cristian Banu

Stefan Popa

Radu Visan
A
7 Cornell 2/3 United States Ithaca Cornell University Dragos-Florian Ristache

Ioana-Maria Tamas

Matthew James Gharrity
A